Wiatrownica – co to jest i po co się ją montuje?

Podczas wykonywania pokrycia dachowego ważny jest nie tylko dobór odpowiedniego materiału i zachowanie wszystkich środków ostrożności. Nawet jeśli skorzystamy z surowców najwyższej jakości, a do montażu zatrudnimy fachowców, dach może być narażony na bardzo szkodliwe warunki atmosferyczne, szczególnie silny wiatr. Trzeba go zatem dobrze zabezpieczyć, by pełnił swoją funkcję każdego dnia. Warto zatroszczyć się o takie elementy jak wiatrownica, która znacząco wpływa na ochronę dachu. 

Wiatrownica – co to jest i jak się ją montuje?

Wiatrownica jest elementem obróbki szczytowej, czyli formą zabezpieczenia bocznej krawędzi dachu. Najczęściej przyjmuje postać deski lub łaty zamontowanej ukośnie od spodu krokwi. Wiatrownicę trzeba oczywiście dostosować do kąta nachylenia oraz do rodzaju dachu pod względem kolorystyki i wykończenia. Jeśli na pokrycie dachowe powędrowała np. blacha trapezowa, to wiatrownicę również należy wykonać z pasa blachy, który mocuje się przy pomocy specjalnych wkrętów. Dzięki temu estetyka budynku zostanie zachowana. 

Zanim przystąpimy do montowania wiatrownicy, musimy sprawdzić kilka parametrów. Przede wszystkim należy się upewnić, że deska czołowa leży prostopadle do deski szczytowej, taki sam kąt powinien zostać zachowany w przypadku linii okapu i kalenicy. Nierówności mogą spowodować, że wiatrownica nie będzie spełniała swojego zadania. Jeśli zatem widzimy, że deska czołowa została położona krzywo, najlepiej ją zdjąć, przyciąć odpowiednio do krokwi i zamontować na nowo.

Wiatrownica – zastosowanie

Bez względu na kąt nachylenia czy wykorzystane materiały, wiatr oddziałuje na pokrycie dachowe z ogromną siłą, zarówno obciążając je, jak i podrywając do góry. Nawet najtrwalsza blachodachówka nie poradzi sobie z siłą natury, jeśli nie zostanie poprawnie zabezpieczona. Wiatrownica przedłuży trwałość dachu i dodatkowo zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci.

Poza oczywistą funkcją ochronną, wiatrownica poprawia także wygląd dachu: zamaskuje boczne cięcia i łączenia blach lub innego materiału, jaki wykorzystaliśmy do wykończenia powierzchni. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *