Ekologiczna energia przez cały rok

Ekologiczne rozwiązania, mające ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, pozwalają też na znaczne oszczędności w domowym budżecie, zwłaszcza w ujęciu wieloletnim. Natomiast w krótszej perspektywie czasowej pozwalają na swobodny dostęp do energii elektrycznej, pożytkowanej w gospodarstwie domowym czy przedsiębiorstwie. O ile do niedawna inwestycje w odnawialne źródła energii polecane były przede wszystkim większym inwestorom, to obecnie zyskują na popularności wśród gospodarstw domowych. W ujęciu całościowym zyskuje środowisko naturalne, zwłaszcza że w Polsce największy odsetek energii elektrycznej pozyskuje się z paliw kopalnych.

Kilka możliwości

Inwestorzy indywidualni, a do takich zalicza się gospodarstwa domowe, mają kilka możliwości, by uniezależnić się od energii dostarczanej przez któregoś z rynkowych gigantów. W zależności od miejsca i zapotrzebowania indywidualnego powodzeniem cieszą się pompy ciepła, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Warto przybliżyć te ostatnie, zwłaszcza że wiele lokalnych samorządów oferuje częściowy zwrot inwestycji.

Montaż i koszty paneli słonecznych

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu budynku. Alternatywą może być zarówno montaż na elewacji, jak również na nasłonecznionej części gruntu położonego nieopodal domu. Kolejne elementy potrzebne do założenia domowej elektrowni słonecznej to falownik (inwerter) służący do zmiany prądu stałego na zmienny, liczniki, przewody oraz akumulator (najlepiej z regulatorem ładowania). W zależności od szacowanego rocznego zużycia energii elektrycznej inne będą koszty inwestycji. Przyjmuje się, że dla gospodarstwa domowego, którego zapotrzebowanie w ciągu 12 miesięcy to 3,5 MWh, cena inwestycji wyniesie kilkanaście tysięcy złotych. Co ważne, koszty powinny zwrócić się szybciej niż w ciągu dekady, nawet jeśli podwyżka energii elektrycznej nie będzie znacząco w skali roku odbiegać od stopy inflacji. Po tym czasie panele fotowoltaiczne dostarczają energię niemal za darmo. Instalacja wymaga niewielkich prac serwisowych. Należy wspomnieć, że najlepsze systemy objęte są wieloma latami ochrony gwarancyjnej – np. WASTA Pure Energy oferuje 12 lat ochrony na elementy składowe (firm Q Cells, LG, Aleo, Sharp) oraz 25 lat gwarancji obejmującej liniową pracę instalacji. Przyjmując, że po 25 latach panele pracują z wydajnością sięgającą 80 procent, łatwo zauważyć finansowe korzyści.

Stopa zwrotu mieszcząca się w granicach 10-20 procent w rocznej skali to nie wszystko. Montując panele fotowoltaiczne, warto połączyć instalację z pompą ciepła, dzięki czemu można korzystać nie tylko z ekologicznej i taniej energii elektrycznej, ale także z przystępnego cenowo ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *