Rodzaje pras montażowych

Prasa montażowa jest specjalistycznym urządzeniem, które wykorzystywane jest przez wiele sektorów gospodarki. Taka maszyna znacząco przyspiesza proces produkcyjny, co ma ogromne znaczenie dla pozytywnego rachunku ekonomicznego przedsiębiorstwa. Producenci oferują szeroki wybór urządzeń, które są przeznaczone do różnych zadań. Jakie zatem są rodzaje pras montażowych, wykorzystywanych w przemyśle? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Jakie jest zastosowanie prasy montażowej

Prasy montażowe mają szerokie spektrum zastosowań. Wykorzystuje się je do montażu różnego rodzaju elementów z metalu, drewna, tworzyw sztucznych oraz innych materiałów i tworzenie z nich jednej, spójnej całości. Dzięki wykorzystaniu pras powstaje całkowicie nowy produkt, a jego obróbka odbywa się w sposób sprawny i wydajny. Takie specjalistyczne maszyny umożliwiają montowanie łożysk i tulejek, wykonywanie otworów, wciskanie i wyciskanie pierścieni i innych elementów, cięcie, modernizowanie kształtu tworzywa, np. deformowanie blach.

Prasy montażowe – rodzaje

Na rynku dostępne są różne warianty pras montażowych, które służą do zaspakajania zróżnicowanych potrzeb współczesnych przedsiębiorstw. Dobór konkretnego modelu może zagwarantować taką obróbkę materiału, jaka jest w danej chwili potrzebna konkretnemu przedsiębiorcy. Jakie wybrać prasy montażowe? Rodzaje najpopularniejsze to:

  • prasy ręczne zębatkowe
  • prasy ręczne, kolankowe
  • prasy mimośrodkowe
  • prasy pneumatyczne

Charakterystyka poszczególnych pras montażowych

Prasy zębatkowe należą do stosunkowo tanich urządzeń. Ich niewątpliwym plusem jest duża siła uderzenia, dzięki czemu zaciskanie, tłoczenie czy montaż elementów odbywa się wygodnie i sprawnie. Oferują one szereg udogodnień, takich jak regulacja pozycji startowej dźwigni czy regulacja prześwitu roboczego.

Prasy ręczne kolankowe to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu, które umożliwiają wykonywanie wielu czynności, takich jak gięcie, montaż i tłoczenie czy nitowanie. Wyróżniają się one stabilną i ergonomiczną konstrukcją dlatego świetnie się sprawdzą w mniejszych przedsiębiorstwach. W prasach kolankowych siła maksymalna jest uzyskiwana przy końcowym położeniu dźwigni.

Prasy montażowe, mimośrodkowe to urządzenia o wyjątkowej precyzji. Z tego względu są chętnie wykorzystywane w jubilerstwie, a także do obróbki elementów w zegarkach i urządzeniach elektronicznych. To urządzenia, które cechują się długotrwałą żywotnością i są bardzo efektywne.

Prasy pneumatyczne oferują dwuręczne sterowanie, co sprzyja wygodzie operatora. Doskonale sprawdzają się na liniach produkcyjnych, ale mogą także stanowić oddzielne stanowisko robocze. Dużą zaletą urządzeń jest ciągła gotowość do pracy, ponieważ nie wymagają konserwacji ani smarowania.

Różne rodzaje pras montażowych znajdziemy w ofercie https://polwelt.pl/oferta/prasy-montazowe-EMG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *