Oftalmoskop to jedno z najpowszechniej wykorzystywanych urządzeń w diagnostyce okulistycznej. Dzięki niemu okulista może w profesjonalny sposób wykonać wziernikowanie dna oka wykrywające m.in. niepokojące zmiany w oku, a przez to zdiagnozować schorzenia takie jak jaskra, zapalenie nerwu wzrokowego lub odklejenie się siatkówki. Na czym polega działanie oftalmoskopu i jakiej klasy urządzenia pozwalają na najlepszą diagnostykę?
Działanie oftalmoskopu polega na badaniu dna oka światłem, którego źródło znajduje się w głowicy urządzenia. Jest ona także wyposażona w zestaw soczewek korygujących oraz filtrów, które regulują stopień natężenia światła. Jest ono kierowane na poszczególne struktury dna oka, a soczewki korygujące ewentualne wady wzroku zarówno u pacjenta, jak i lekarza, umożliwiają uzyskanie ostrego obrazu wnętrza oka. W trakcie badania światło koncentruje się kolejno na strukturach ciała szklistego, tarczy nerwu wzrokowego, naczyniach krwionośnych, obwodowej części siatkówki oraz na plamce.
Wśród wskazań lekarskich do badania oftalmoskopem, w trakcie którego wykorzystywane jest oftalmoskop znajdują się choroby takiej, jak choroby ciała szklistego, twardówki, rogówki czy nerwu wzrokowego. Przed badaniem źrenica oka zostaje zazwyczaj poszerzona przy pomocy leków, co może powodować nieostre widzenie i zaburzenia wzroku. Objawy te ustępują po kilku godzinach od podania leków. Należy jednak zachować pewne środki ostrożności w trakcie ich trwania, m.in. nie prowadzić pojazdów mechanicznych i założyć ciemne okulary chroniące bardziej wrażliwe, poszerzone źrenice przed łzawieniem spowodowanym światłem słonecznym. W trakcie samego badania pacjent proszony jest o zachowanie nieruchomej pozycji i patrzenie w dal, a także powstrzymanie się od częstego mrugania.
Rozpoznawania trudnych przypadków okulistycznych oftalmoskopem wysokiej klasy
Oferowany przez sklep MDT Oftalmoskop Professional (więcej informacji: https://www.mdt.pl/oftalmoskop-professional) to urządzenie stworzone z myślą o wykrywaniu trudniejszych przypadków chorób oczu. Zastosowano w nim po raz pierwszy strumień światła ksenonowego, które jest znacznie silniejsze od zazwyczaj stosowanego halogenowego. Uzyskanie wyraźnego obrazu struktur oka jest także ułatwione dzięki ergonomicznemu kształtowi główki wziernika w Oftalmoskopie Professional, przysłonom, filtrom i tarczy dioptrażu umieszczonym w taki sposób, aby parametry mogły być zmieniane, bez konieczności przerywania badania.