Prezbiopia to jedna z chorób, której występowanie ściśle związane jest z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym naturalna zdolność do akomodacji przez soczewkę w oku staje się mniejsza. Staje się ona coraz mniej elastyczna, twardnieje, a my zaczynamy mieć problem z widzeniem z bliska. Dlatego właśnie prezbiopia nosi niekiedy miano chorobą zbyt krótkich rąk do czytania. Wraz z postępem tego schorzenia, chcąc przeczytać książkę lub gazetę, oddalamy ją od oczu coraz dalej.
Starczowzroczność — objawy
Co ciekawe, przy prezbiopii postępujące pogorszenie zdolności do wyraźnego widzenia przedmiotów zlokalizowanych blisko twarzy nie oznacza, że widzenie dali jest zaburzone. Prezbiopia daje o sobie znać też stopniowo postępującą potrzebą coraz lepszego doświetlania sobie pola widzenia (coraz gorzej znosimy mrok w pomieszczeniu), Osoby dotknięte tym schorzeniem nie skarżą się ani na ból, ani na złudzenie podwójnego widzenia. Zdecydowanie bardziej charakterystyczne dla starczowzroczności jest postępujące (na początku skokowo, a następnie płynnie) pogorszenie ostrości widzenia drobnego tekstu. Zarówno na ekranie monitora lub telefonu, jak i czytanego na papierze. Dłuższe czytanie lub spędzanie czasu przed monitorem komputera staje się coraz bardziej męczące i może przynosić nawet ból głowy. Osoby wcześniej zmagające się z krótkowzrocznością czasami mogą mieć wrażenie, że ich wada wzroku powoli się cofa, bo nie potrzebują już tak mocnych szkieł do czytania. Tymczasem, jest to niekiedy objaw starczowzroczności. Należy to z pewnością podejrzewać, gdy mamy więcej niż 40 lat. Choroba ta objawia się bowiem najczęściej właśnie między 40., a 50. rokiem życia.
Jak leczy się prezbiopię
Jeśli starczowzroczność objawy ma ostre, należy rozważyć leczenie. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby na to, aby skorygować wadę. Na początku leczenia stosuje się okulary lub soczewki kontaktowe. Soczewki stosowane przy korygowaniu prezbiopii umożliwiają widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Nowoczesne modele zbudowane są ze specjalnego silikonowo-hydrożelowego materiału i dają komfort użytkowania nieporównywalny do tego, jaki zapewniały soczewki znane nam sprzed lat. Bardzo dobrej jakości soczewki tego typu znajdziemy na stronie acuvue.pl
Alternatywnym rozwiązaniem może być chirurgiczne leczenie prezbiopii. W celu redukcji tej wady wykonuje się keratoplastykę przewodzeniową. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób, u których starczowzroczność objawy znacząco obniża jakość życia. Wynikiem operacji jest „przestawienie”oczu na taki tryb działania, gdzie jedno oko odpowiedzialne jest za wyraźniejsze widzenie bliży, drugie: dali.
Podsumowanie
Niestety, starczowzroczność to zjawisko nieuniknione. Badania pokazują, że niemal każdy z nas, kto przekracza 40-stkę, staje przed problemem nieostrego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko. Warto wykonywać regularne badania wzroku, aby w porę dostrzec zbliżającą się prezbiopię. Jeśli zastosujemy leczenie w miarę szybko, unikniemy wielu problemów wtórnych, do jakich dochodzi przy prezbiopii. Jest to między innymi przewlekły ból głowy lub karku, który pojawia się, gdy nadmiernie nachylamy się w celu poprawienia ostrości widzenia przedmiotów znajdujących się blisko nas.