Kontrakt B2B co to test i dla kogo jest przeznaczony

Przeglądając oferty pracy, bardzo często pod rodzajem zatrudnienia można znaleźć informację „kontrakt B2B”. Osoby szukające pracy na etacie zatem muszą opuścić stronę ogłoszenia, gdzie istnieje taka forma zatrudnienia. A zwykłe wynagrodzenie podane w jego treści jest dużo atrakcyjniejsze, niż w zatrudnieniu na umowę o pracę. Powstaje więc pytanie: Co to jest właściwie ten kontrakt i dlaczego tak chętnie firmy go proponują? Czy podpisanie go daje dużo większe korzyści i jakie warunki należy spełniać, aby takowy zawrzeć?

Współpraca w ramach kontraktu B2B

Proponując zawarcie kontraktu B2B, pracodawca unika wysokich kosztów zatrudnienia pracownika. Jest to umowa między dwoma przedsiębiorcami, ponieważ może z niej skorzystać osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, która działa na zlecenie innej firmy. Nie jest zatem pracownikiem, a drugim przedsiębiorcą, który ma świadczyć usługi zlecającemu. Nie można zatem skorzystać podczas jej trwania z przywilejów, jakie ma pracownik, takich jak:

  • Urlop wypoczynkowy
  • Urlop na żądanie
  • Stała wypłata wynagrodzenia
  • Zwolnienie lekarskie

Osoba pracująca na umowie B2B ma obowiązek wystawiania faktur, opłacania składek i podatków oraz prowadzenia księgowości. Rozliczenie za wykonaną pracę może odbywać się poprzez przelew na konto firmowe, zakładane najczęściej po zarejestrowaniu własnej działalności. Konkurencyjność ofert banków można porównać, wpisując w wyszukiwarkę konto firmowe ranking. Dzięki temu pieniądze za zlecenie nie trafiają na prywatne konto, stwarzając niepotrzebny chaos w finansach.

Jak rozwiązać kontrakt B2B

Stronami kontraktu są dwa podmioty gospodarcze. Nie ma więc w tym przypadku konieczności okresu wypowiedzenia umowy, jak w przypadku tradycyjnej umowy o pracę. Można jednak taką klauzulę zawrzeć podczas podpisywania zobowiązań. Daje to możliwość zabezpieczenia się przed nagłą utratą zleceniodawcy lub osoby wykonującej zlecenie. Zawieranie umowy tego typu jest dopuszczalne przez prawo, warto jednak przed jej podpisaniem sprawdzić, czy nie posiada ona zapisu o zakazie konkurencji. Taki kontrakt można wówczas podpisać tylko z jednym przedsiębiorcą, który zleca wykonanie danej pracy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *