Woda dla pracowników w czasie upałów – obowiązki pracodawcy

Woda potrzebna jest każdemu człowiekowi do życia. Bez odpowiedniego poziomu płynów w organizmie, nie moglibyśmy przeżyć dłużej niż 7 dni. Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się podczas upałów. Wtedy nadmiernie się pocimy i tracimy płyny. Co zrobić, jeśli w miejscu pracy panują wysokie temperatury? Czy pracodawca musi zapewnić pracownikom wodę? Sprawdź, jakie są Twoje obowiązki, jeśli zatrudniasz osoby w swojej firmie.

Czy pracodawca musi zapewniać pracownikom wodę

Kodeks Pracy jasno określa warunki dotyczące zapewnienia napojów, jakie musi spełnić pracodawca względem pracownika. W kodeksie omawiane jest zapewnienie pracownikom zarówno gorących, jak i zimnych napojów. Te pierwsze przysługują osobom zatrudnionym, jeśli pracują one w warunkach mikroklimatu zimnego, gdzie wartość wskaźnika siły chłodzącej powietrza wynosi powyżej 1000 lub gdy pracują na zewnątrz w temperaturze poniżej 10°C.

Zimne napoje pracodawca musi zapewnić natomiast, gdy pracownicy wykonują swoje obowiązki na stanowisku wewnątrz budynku, gdzie temperatura przekracza 28°C lub gdy pracują na zewnątrz i temperatura przekracza 25°C.

Podsumowując, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom wody w trakcie upałów, niezależnie od wykonywanych przez nich czynności. Oznacza to, że konieczna jest zarówno woda na halę produkcyjną, jak i woda do biura.

Jaka woda przysługuje pracownikom

Wiadomo już, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom wody podczas upałów (lub gorącego napoju, gdy jest zimno). A jaka woda przysługuje pracownikom? Musi być ona przede wszystkim zdatna do spożycia. Oznacza to, że pracodawca nie może zaproponować zatrudnionym picia tzw. kranówki. Najlepiej korzystać z takich urządzeń jak dzbanek filtrujący (w mniejszych zakładach) lub dystrybutor wody (w większych zakładach), który uzupełnia się już przefiltrowaną wodą, gotową do spożycia. Dzięki temu pracownicy będą mieli dostęp do dobrej jakości wody, jeśli tylko dystrybutor będzie uzupełniony.

Jak zapewnić zdatną do picia wodę pracownikom

Ostatnio w miejscach pracy (zarówno tych większych, jak i mniejszych) dużą popularnością cieszą się dystrybutory filtrujące. Są to specjalne urządzenia, które podłącza się bezpośrednio do sieci wodociągowej. Pozwala to na nieograniczony dostęp do przefiltrowanej, zdatnej do spożycia wody. Korzystając z takiego rozwiązania, pracodawca ma pewność, że dostosowuje się do obowiązujących przepisów i zapewnia pracownikom odpowiednie warunki w miejscu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *