Najpopularniejszy prezent z Turcji to oko proroka

Zastanawialiście się może kiedyś nad tym, jaki jest najpopularniejszy prezent przywożony z wakacji w Turcji? Wydawać by się mogło, że kupno prezentu to nic trudnego. Niby tak, ale na wakacjach nie zawsze mamy ochotę chodzić po sklepach i szukać prezentów. Dlatego często sięgamy po sprawdzone pomysły i kupujemy coś, co jest łatwo dostępne i na dodatek łączy się z krajem, w którym aktualnie się znajdujemy. W przypadku Turcji takim prezentem jest oczywiście tureckie oko, znane też pod nazwą oka proroka. To bardzo popularny prezent wśród turystów będących w Turcji na wakacjach. Jest on bardzo charakterystyczny i niemal każdy od razu kojarzy go z Turcją.

Działanie oka proroka

Turcy uważają oko proroka za talizman. Według nich ma on moc, która chroni przed złem. Działa też doskonale jako ochrona przed złymi urokami, które są rzucane przez zawistne osoby. Stanowi też doskonałą ochronę przed złem oraz zazdrosnymi spojrzeniami ludzi o złych intencjach. Natomiast jego podstawową funkcją jest skupianie na sobie tych złych emocji, które kierowane są pod adresem jego właściciela. I to zarówno tych emocji, które wyrażane są świadomie jak i tych nieświadomych.

Jak poznać, że oko proroka działa? To jest bardzo proste. Powszechnie sądzi się, że oko proroka, które pękło zadziałało. Tak. Pęknięcie oka proroka oznacza, że ktoś skierował pod adresem jego posiadacza złe emocje. Tureckie oko skupiło je na sobie. Pękło w wyniku skupienia tych emocji, lub ich odbicia. Spełniło, więc swoją rolę.

Historia tureckiego oka

Pierwsze egzemplarze oka proroka były robione tylko ze szkła. Szklane oko proroka przyjmowało postać niebieskiej kuli. Fakt, że było zrobione ze szkła sprawiał, że było ono bardzo kruche. I właśnie dlatego tak łatwo pękało. Wraz z napływem turystów stawało się ono coraz bardziej popularne. Przestał się też liczyć fakt, że jest wykonane ze szkła. Bardziej zaczął się liczyć jego kolor i kształt. Teraz bardziej popularne są inne materiały, z których wykonany jest ten talizman. Na szczęście można ciągle kupić prawdziwe oko proroka, które wykonane jest ze szkła. I nie jest to trudne. Można to zrobić niemal na każdym straganie z pamiątkami.

Gdzie kupię ten talizman

Będąc w Turcji nie ma najmniejszego problemu z zakupem tureckiego oka. Jest ono dostępne wszędzie. Nie tylko na straganach z pamiątkami, ale także w zwykłych sklepach, na stacjach benzynowych, na bazarach itd. Jest ono wszechobecne w przestrzeni życiowej Turków. Używają go na co dzień do dekoracji domów i mieszkań. Są elementami ozdobnymi. Są używane jako zawieszki do telefonów, breloczki do kluczy, magnesy na lodówki, zdobienia materiałów i ubrań. Są obecne wszędzie. W ich przypadku tradycja doskonale łączy się z nowoczesnością. Zatem doskonale widać, że nazar boncugu, bo taka jest turecka nazwa tego talizmanu, jest rewelacyjnym prezentem, który łączy się z Turcją i dlatego warto przywieźć go z wakacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *