Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, którego nie da się w pełni wyleczyć. Stosowanie leków pozwala na złagodzenie jego skutków. Skóra atopowa charakteryzuje się bardzo dużą suchością, a niekiedy również pęcherzami. Zmianom skórnym towarzyszy uciążliwy świąd, a także łuszczenie się. Osoby dotknięte AZS powinny jak najszybciej wprowadzić leczenie dermatologiczne.
Przyczyny powstawania oraz nasilania się AZS
Zakłada się, że na pojawianie się AZS u danego człowieka mają wpływ geny. Niestety do tej pory nie jest znany lek, który mógłby całkowicie zlikwidować to skórne schorzenie. Objawy skóry atopowej powstają najczęściej po kontakcie z alergenem. Aby uniknąć nasilania się AZS powinno się:
- unikać nadmiernego pocenia się
- unikać przegrzewania ciała
- nie nosić ubrań z drażniących materiałów np.wełny
- unikać prania odzieży w silnych środkach piorących
- unikać pokarmów będących alergenami
Sposoby na pielęgnację skóry atopowejZe względu na swoją ogromną wrażliwość, skóra atopowa wymaga delikatnego traktowania. Ważne jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry polegającej na mocnym nawilżeniu, a także natłuszczeniu. Idealnym produktem do pielęgnacji będzie odpowiedni balsam do skóry atopowej zawierający mocznik oraz kwasy tłuszczowe. Kosmetyki zawierające emolienty, łagodzą intensywny świąd zmian skórnych. Stosowanie ich powinno odbywać się nawet do 3 razy dziennie.Odpowiednio częste nawilżanie skóry balsamami, a także kąpiele w olejkach dermatologicznych powinny skutecznie załagodzić zaostrzenia choroby.