Jak pielęgnować włosy

Pielęgnacja włosów wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać – samo czesanie i regularne mycie włosów nie wystarczy. Nie mniejsze znaczenie ma stosowanie odpowiednie dobranych kosmetyków oraz mycie włosów w prawidłowy sposób. Jak skutecznie pielęgnować włosy.

Proces pielęgnacji włosów 

Pielęgnacja włosów to wielostronny proces, którego podstawą wcale nie jest czesanie ich, mycie i stosowanie wzmacniających kosmetyków (oczywiście nie lekceważąc ich roli). Podstawą utrzymania włosów w dobrej kondycji jest zdrowa dieta i higieniczny styl życia. Bez optymalnej dawki witamin i minerałów, odpowiedniej liczby godzin snu i aktywności fizycznej, nawet najlepsze kosmetyki nie chronią naszych włosów. Przejdźmy jednak do czynności, które możemy zrobić dodatkowo, aby nasze włosy wyglądały jeszcze lepiej. Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi jest czesanie i mycie. Wydawać by się mogło, że są to czynności tak proste i banalne, że nie ma co się nad nimi pochylać i rozwodzić. Nic bardziej mylnego. W ich trakcie możemy popełnić co najmniej kilka błędów. Włosy powinniśmy rozczesywać przed umyciem i następnie dopiero po wyschnięciu. Wyjątkiem są włosy kręcone, które powinniśmy rozczesywać zaraz po umycie, aby uniknąć ich puszczenia. Bardzo duże znaczenie ma także wybór odpowiedniego szamponu – wybierając szampon, powinniśmy unikać produktów zawierających długą listę syntetycznych substancji i wybierać kosmetyki do pielęgnacji włosów, które zawierają przede wszystkim łagodne i na pewno bezpieczne składnikami, w tym m.in. olejami (rycynowym, kokosowym, jojoba), D-pantenolem, masłem shea oraz olejkami eterycznymi. Włosy powinny być myte wodą letnią, nie gorącą. Zbyt ciepły strumień sprawia, że włosy są bardziej podatne na uszkodzenia. W przypadku mycia gęstych i długich włosów, na których z jakiegoś powodu znalazła się duża ilość brudu lub kurzu, najlepiej umyć je dwa razy. Nie powinno się myć włosów częściej niż co 2-3 dni.

Czego potrzeba do prawidłowej pielęgnacji włosów

Zadaniem szamponu jest przede wszystkim oczyszczenie włosów. Do pielęgnacji włosów potrzebujemy jednak czegoś więcej – np. specjalnych odżywek, które sprawiają, że nasze włosy stają się błyszczące, gęste, nawilżone, miękkie, sprężyste, odżywione i gładkie. Odżywkę powinniśmy regularnie stosować razem z szamponem przy każdym myciu. Powinna ona stanowić z szamponem nieodłączny duet. I powinna być stosowana po każdym Innym produktem, który powinniśmy stosować równie często, jest porządna maska do włosów. Taka witaminowa bomba z reguły jest jeszcze bogatsza w składniki odżywcze niż odżywki. Dla otrzymaniu optymalnych efektów zaleca się stosowanie masek do włosów 1-2 razy w tygodniu na umyte włosy. Preparat powinien znajdować się na włosach przez 5-10 minut w zależności od składu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *