Uzależnienie to przymus zażywania danej substancji w celu uzyskania przyjemności (skoku dopaminy), bądź uniknięcia nieprzyjemnych skutków związanych z brakiem pożądanego przez organizm bodźca. Uzależnienia zaczynają się niewinnie – pierwszą fazą jest odkrycie, że dana aktywność bądź substancja sprawia przyjemność. Następnie osoba uzależniona zaczyna coraz częściej sięgać po źródło satysfakcji, po jakimś czasie odkrywając, że nie jest w stanie bez niego funkcjonować. Zaczynają się natrętne myśli, brak możliwości skupienia uwagi, stres, a w kończy się na podejmowaniu pochopnych i irracjonalnych kroków w celu uzyskania dostępu do obiektu uzależnienia. Inne rodzaje rozrywek zdają się już nie sprawiać żadnej przyjemności. Rośnie też tolerancja – chory potrzebuje coraz częstszych i większych dawek, aby osiągnąć upragnioną ulgę. Uzależnić się można od wielu rzeczy, ale do najczęstszych przypadków należą:
- alkohol
- leki
- hazard
- seks
- różnego rodzaju narkotyki
- internet
- jedzenie
Zachowanie osoby uzależnionej wpływa negatywnie nie tylko na nią samą, ale też na całą rodzinę. Bliscy chorego często nie wiedzą, jak mają postępować i obwiniają się za to, że nie są w stanie mu w żaden sposób pomóc. Nie ma w tym nic złego – leczenie uzależnienia jest pracochłonnym procesem i powinno być prowadzone przez specjalistów.
Leczenie uzależnień
Na szczęście uzależnienia można z powodzeniem leczyć. Pierwszym krokiem jest wyrażenie chęci do podjęcia takiego kroku przez osobę uzależnioną – w tym przydatna może okazać się rodzina, zachęcając bliskiego do tej decyzji. Obecnie najczęstszym sposobem walki z uzależnieniem jest terapia prowadzona przez wykwalifikowanych psychoterapeutów i psychiatrów. W zależności od woli chorego może to być terapia grupowa, bądź indywidualna. Na terenie całej Polski znajduje się sporo placówek specjalizujących się w uzależnieniach, na przykład: https://www.almalibre.pl/. Często oferują one również wsparcie dla rodziny i bliskich, a także zajmują się przypadkami dzieci i młodzieży. Podjęcie decyzji o poproszenie o pomoc nigdy nie jest proste – ale na dłuższą metę może odmienić życie na lepsze.