Grzejniki elektryczne konwektorowe i olejowe – czym się różnią?

Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą grzejników elektrycznych jeszcze do niedawna uznawane było za drogie i nieefektywne. W dzisiejszych czasach jednak mamy wybór nowoczesnych, energooszczędnych urządzeń, które z powodzeniem mogą pełnić całkowicie samodzielną rolę systemu grzewczego bez generowania nadmiernie wysokich kosztów. Podstawą takiego systemu są grzejniki elektryczne. Sprawdźmy, jak działają takie urządzenia i na co zwrócić uwagę wybieraj ac model idealny dla siebie.

Grzejniki elektryczne mogą służyć jako dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu, ale mogą też być dodatkiem do centralnego ogrzewania. Z kaloryferami elektrycznymi spotykamy się od dawna – widzimy je w sklepach, w firmach, często też można spotkać grzejnik łazienkowy elektryczny ścienny w hotelowej łazience. Są to bardzo wygodne i funkcjonalne urządzenia. Włączamy je, gdy tego potrzebujemy, a gdy nasze zapotrzebowanie na dogrzanie kończy się, wystarczy odciąć eis od pobierania prądu jednym pstryknięciem. Niebagatelną zaletą grzejnikowa elektrycznych jest też oczywiście to, że mogą służyć jako podstawowe źródło ogrzewania wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do instalacji tradycyjnego ogrzewania. Stare budynki, garaże, pomieszczenia gospodarcze bez przyłącza do systemu centralnego ogrzewania to przykłady takich miejsc.

Grzejniki elektryczne olejowe

W sklepach znajdziemy grzejniki elektryczne konwektorowe i olejowe. Olejowe grzejniki pobierają energię elektryczną w momencie podgrzewania oleju. Nagrzewają się długo, ale jeszcze bardzo długo po odłączeniu od źródła zasilania pozostają ciepłe. Jest to bardzo korzystna sytuacja dla osób, którym zależy na zasypianiu ze świadomością, że grzejnik elektryczny jest już odłączony od sieci energetycznej, a jednocześnie możną jeszcze w czasie snu cieszyć się promieniującym z urządzenia ciepłem.

Grzejniki elektryczne konwektorowe

Grzejniki elektryczne konwektorowe natomiast podgrzewają powietrze znajdującego się w dolnych partiach pomieszczenia. Powietrze wtedy unosi się do góry. Grzejniki konwektorowe są niedrogie i bardzo wygodne (można zawiesić je na przykład na ścianie). Ich minusem jest jednak to, że zwykle do pełnego optimum działania potrzebują jeszcze cyrkulatorów powietrza. Dodatkowo, osoby wrażliwe mogą odczuć, że powietrze po ogrzewaniu tego typu grzejnikami jest przesuszone. Wszystko to jest jednak równoważone komfortem, jaki daje natychmiastowe uzyskanie źródła ciepła – wystarczy taki grzejnik włączyć, aby już po kilku sekundach odczuć przyjemne podnoszenie się temperatury otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *