Wentylator dachowe doskonale sprawdzają się we wszystkich miejscach, gdzie występuje zróżnicowana kubatura. Najczęściej urządzenia te znajdują zastosowanie w różnego rodzaju sklepach, magazynach, na produkcji czy innych miejscach sprzedaży, gdzie wymagana jest niska temperatura. Skutecznie odprowadzają zanieczyszczone powietrze, w którym krąży nie tylko para wodna, ale również zarodniki grzybów i pleśni oraz wszelkie przykre zapachy z kanalizacji.
Czym charakteryzują się wentylatory dachowe
Wentylatory dachowe są urządzeniami, które mają istotne znaczenie w instalacjach wywiewnych w układach wentylacji mechanicznej. W takich wentylacjach świeże powietrze zostaje doprowadzone przez otwory nawiewne, nawiewniki albo wentylatory.
Zużyte powietrze natomiast wyciągane jest z wnętrza pomieszczeń przez centralny wentylator wywiewny, który współpracuje z siecią kanałów, które mają połączenie z pozostałymi wentylatorami znajdującymi się w budynku. Taki sprzęt może być również wykorzystywany w instalacji hybrydowej, gdzie łączone są cechy wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Uruchamiają się one automatycznie w momencie, gdy wykryją, że jest większe zapotrzebowanie na świeże powietrze w pomieszczeniach.
Jakie są rodzaje wentylatorów dachowych
Wentylatory dachowe można podzielić pod względem ciśnienia powietrza, które mają tłoczyć. Możemy więc wyróżnić modele promieniowe i osiowe.
Wentylatory promieniowe mają charakterystyczne łopatki, których zadaniem jest rozrzucanie powietrza na boki. Model ten sprawdza się w miejscach, gdzie potrzebny jest wysoki spręż oraz duża wydajność objętościowa. Świetnie sprawdzają się jako wentylacja miejscowa.
Osiowe wentylatory dachowe typu WO-D mają bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ można je zamontować w obiektach inwentarskich, na halach produkcyjnych, w magazynach i innych wszelkich pomieszczeniach, gdzie wymagana jest duża ilość wymiany powietrza. Charakteryzują się one bardzo dobrą wydajnością przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej. Ze względu na swoją małą masę urządzenia te stosuje się najczęściej na dachach z płyty warstwowej.
Czym się kierować przy wyborze wentylatora dachowego
Żeby wentylator dachowy mógł jak najwydajniej pracować, należy go dopasować do wymagań oraz charakterystyki danej instalacji. Ponadto warto obliczyć, jaka jest wymagana wydajność i jakie są spadki ciśnienia w instalacji. Potrzeba będzie również obliczyć spręż dyspozycyjny. W nowoczesnych modelach zastosowano silniki elektronicznie komutowane, dzięki czemu są dokładne i łatwe w regulacji obrotów.