Certyfikat Kompetencji Zawodowych – kto go potrzebuje

Certyfikat kompetencji zawodowych jest niezbędny dla przedsiębiorców świadczących usługi związane z transportem. Według wymogu przez Parlament Europejski w każdej firmie zajmującej się transportem drogowym, taki certyfikat powinna posiadać przynajmniej jedna z osób zarządzających. Wokół tego wymogu powstało wiele mitów. Dlatego poniżej rozwiewamy wszystkie wątpliwości na ten temat.

Kto powinien posiadać taki certyfikat

Do posiadania certyfikatu zobligowane są przedsiębiorstwa, których profil działalności polega na świadczeniu usług w zakresie międzynarodowego lub krajowego zarobkowego transportu rzeczy, lub osób. Certyfikat powinna posiadać osoba mogąca prowadzić czynności prawne lub osoba decyzyjna. Czyli taką, która ma wpływ na działanie przedsiębiorstwa. W przypadku działalności gospodarczych jest to właściciel firmy. W przypadku spółek prezes zarządu lub jeden ze wspólników. Certyfikatu kompetencji zawodowych nie muszą posiadać kierowcy lub inni, bezpośredni pracownicy takiej firmy. Z posiadania certyfikatu zwolnione są podmioty, które trudnią się transportem sanitarnym, medycznym oraz pocztowym. Ponadto nie wymaga się go przy niezarobkowym przewozie do 9-ciu osób wraz z kierowcą oraz niezarobkowym przewozie osób i transporcie drogowym nieprzekraczającym dmc. 3,5t.

Czym jest certyfikat

Certyfikat kompetencji zawodowych to dokument, który potwierdza zdanie egzaminu testowego i projektowego z zakresu wiedzy wymaganej do wykonywania krajowego i międzynarodowego transportu drogowego osób lub rzeczy o charakterze zarobkowym. Jest niezbędnym elementem, potrzebnym do zdobycia licencji przewoźnika. Egzamin przeprowadza Instytut Transportu Samochodowego.

Gdzie zgłosić się w calu przygotowania do egzaminu

OSK CODEX organizuje szkolenie, którego celem jest przygotowanie kandydata do egzaminu w ITS w Warszawie, po którego zdaniu wystawiany jest certyfikat kompetencji zawodowych. Program szkolenia ustalany jest indywidualnie. Wszystko nastawione jest na to, aby osoba przystępująca do egzaminu wykazała się niezbędną wiedzą z zakresu:

  • prawa cywilnego, handlowego, socjalnego, podatkowego
  • działalności gospodarczej i zarządzania finansami przedsiębiorstwa, dostępu do rynku, bezpieczeństwa drogowego, czasu pracy kierowców i obsługi tachografów analogowych i cyfrowych
  • norm technicznych oraz technicznych aspektów działalności firmy

Na szkoleniu wyłożona jest wiedza teoretyczna, a także rozwiązywanie testów przeprowadzanych w poprzednich latach. Łączna liczba pytań sięga ponad 1600. Rozwiązanie ich i omówienie ze specjalistą to najlepsza forma nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *