Alkohol a trudności życiowe – dlaczego pijemy i jak się ratować

Każdy z nas wie, że życie niesie za sobą dobre i jednocześnie ciężkie chwile. Gdy niektórzy doświadczają trudnych momentów, które przeważają przez długi czas, często popadają w tzw. dołek psychiczny. Niekiedy osoby te nie potrafią zapanować nad negatywnymi emocjami, nagromadzonymi przygnębiającą – według nich – codziennością i ulegają ucieczce w nałogowe spożywanie alkoholu. Czynią to w nadziei na odstresowanie i zapomnienie, lecz tak naprawdę tylko pogłębiają swój problem, co może doprowadzić do tragedii.

Przyczyny sięgania po alkohol – przykłady

Przyczyny częstego sięgania po alkohol mogą być bardzo różne. Wszystko tak naprawdę zależy od odporności psychicznej oraz indywidualnej sytuacji życiowej człowieka. Nałóg alkoholowy nie wybiera – może dotknąć każdego ze wszystkich klas społecznych. Możemy tu wymienić takie często spotykane przykłady jak:

  • sytuacja zawodowa: utrata pracy, wypalenie zawodowe, praca narzucona nie sprawiająca satysfakcji, stres w pracy
  • sytuacja społeczna: pijący znajomi, wykluczenie społeczne, poczucie niskiej wartości w porównaniu z innymi
  • sytuacja osobista: złe relacje z partnerem, rozstanie, współuzależnienie, utrata kogoś ważnego, chęć zyskania śmiałości w relacjach damsko-męskich
  • sytuacja ekonomiczna: życie w ubóstwie lub na odwrót – zbyt częste picie alkoholu „bo mnie na to stać”
  • sytuacja psychiczna: depresja, lęki, inne zaburzenia psychiczne

Gdy przez długi czas problemy życiowe kumulują się, następuje chroniczne obniżenie nastroju. Wówczas warto podjąć adekwatną terapię i wypracować efektywne rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Często jednak bywa tak, że osoby te wybierają alkohol jako łatwą ucieczkę. Tracą poczucie rzeczywistości, zaś problemy zaczynają narastać. Dochodzi do przykrych konsekwencji, zachowań patologicznych, a także powolnego wyniszczania organizmu chorego, aż do śmierci. Jak widać, nałóg alkoholowy prowadzi nie tylko do dewastacji życia psycho-fizycznego chorego, ale również ich bliskich.

Jak uporać się z jednoczesną depresją i nałogiem alkoholowym

Aby przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe, alkoholik musi przede wszystkim pozostać w stanie trzeźwym. Tylko wtedy podjęta terapia przyniesie pożądane efekty – przepracuje negatywne emocje, wykształci prawidłowy plan działania rozwiązania swoich problemów, a także przestanie spożywać alkohol, który go wyniszcza.

Pierwsze chwile odstawienia alkoholu są bardzo trudne. Warto w tym czasie zdecydować się zatem na zabieg zaszycia alkoholowego. Chory uwolni się w ten sposób od chęci sięgnięcia po trunek. Wszywka alkoholowa to wszczepienie pod tkankę skórną tabletek zawierających aktywny składnik, który po reakcji z alkoholem powoduje bardzo przykre konsekwencje dla organizmu. W obliczu zagrożenia zdrowia i życia alkoholik nabiera awersji do trunków na rzecz powrotu do nowej i lepszej rzeczywistości. Więcej informacji o wszywce alkoholowej można uzyskać tu https://www.alkomedica.pl/wszywka-alkoholowa.html 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *