Systemy transportowe – niezbędne w każdym procesie produkcyjnym

Określenie „produkcja maszyn”wywołuje skojarzenia przede wszystkim z procesem powstawania skomplikowanych i zaawansowanych urządzeń o rozbudowanej elektronice. Jednak do maszyn przemysłowych zalicza się również stosunkowo proste pod względem technicznym, a jednocześnie niezwykle przydatne transportery i przenośniki. Ich obecność w halach produkcyjnych i magazynowych jest w zasadzie oczywista, a różnorodność rozwiązań daje nabywcom duże możliwości wyboru.

Transportery rolkowe i taśmowe

Do najczęściej stosowanych systemów transportowych w procesach produkcyjnych należą transportery rolkowe oraz taśmowe. Przenośniki taśmowe są przeznaczone zarówno do produktów lekkich, jak i ciężkich. Można transportować nimi towary sypkie oraz małogabarytowe. Używa się ich w każdej gałęzi przemysłu, a ze względu na łatwe utrzymanie w czystości, także w przemyśle medycznym czy spożywczym.

Z kolei transportery rolkowe to dobre rozwiązanie do przenoszenia produktów wielkogabarytowych, o regularnych kształtach, choć mogą oczywiście być stosowane w przypadku mniejszych towarów lub ich elementów. Na rynku dostępne są zarówno przenośniki uruchamiane ręcznie, jak i z napędem elektrycznym, tak jak np. transportery Wikoma.

Stoły kulkowe i transportery talerzykowe

Stoły kulkowe ułatwiają przesuwanie produktów w dowolnym kierunku – świetnie sprawdzają się przy opakowaniach o regularnych kształtach. Stosowane są np. przy ręcznym pakowaniu produktów, a także w tych miejscach procesu produkcyjnego, gdzie wymagana jest zmiana kierunku transportu.

Przenośniki talerzykowe znalazły zastosowanie przede wszystkim w przemyśle meblowym. Doskonale sprawdzają się przy transporcie płyt porytych warstwą kleju. Talerzyki zanurzone częściowo w cieczy zapobiegającej zasychaniu kleju, przesuwając płyty, oczyszczają się na bieżąco.

Obrotnice do palet, rolkowe wózki szynowe oraz przenośniki łańcuchowe

Transport towaru za pomocą palet to bardzo często stosowana metoda, dlatego w wielu zakładach przemysłowych znajdują się transportery przeznaczone właśnie do europalet. Uzupełnieniem odcinków prostych są obrotnice, które pozwalają na elastyczną zmianę kierunku przenoszenia transportowanego materiału.

Innym rozwiązaniem stosowanym w przemyśle są rolkowe wózki szynowe. Świetnie sprawdzają się w szczególności w transporcie między kilkoma równoległymi liniami produkcyjnymi. Dzięki rolkom możliwe jest łatwe dwukierunkowe przesuwanie produktów.

Nieco inną grupą transporterów są przenośniki łańcuchowe, które służą głównie do transportu ciężkich lub wielkogabarytowych produktów czy elementów. Często wyposażane są w różnego rodzaju nakładki ułatwiające proces przenoszenia. Stosowane są w różnych gałęziach przemysłu, a także przy magazynowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *