Czym jest monitoring wizyjny? – poznaj wspaniałe rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo

Monitoring wizyjny to nic innego jak sieć kamer przemysłowych, dzięki którym dokładna obserwacja poszczególnych zdarzeń nie będzie stanowiła większego problemu. Poniższy artykuł przedstawia wszystkie informacje dotyczące przeznaczenia i zastosowania takiego monitoringu.

Przed czym chroni i na co można liczyć instalując monitoring wizyjny

Na samym początku warto wspomnieć, że obrazy z kamer przesyłane są bezpośrednio do centrum odbiorczego, gdzie następnie pracownicy personelu mogą nadzorować dany obszar lub nawet śledzić wybrany obiekt. Główne zastosowanie monitoringu wizyjnego polega na zabezpieczeniu np. szkół, galerii handlowych, środków transportu publicznego, a także pozostałych budynków wymagających szczególnej ochrony, w tym publiczne placówki administracyjne.

Obserwacja i przeznaczenie monitoringu – kiedy i w jakich sytuacjach wolno z niego korzystać

Całą sprawę przybliża kodeks pracy, a mianowicie ustawa o ochronie danych osobowych. Według jej treści pracodawca może wprowadzić monitoring wizyjny, podczas gdy służy on do:

  • zachowania przez pracowników tajemnicy służbowej,
  • ochrony mienia,
  • kontroli produkcji względem ewentualnych zagrożeń,
  • zapewnienia bezpieczeństwa pracowników.

Sytuacje, które zabraniają korzystanie z monitoringu

Z monitoringu wizyjnego nie należy wówczas korzystać, gdy narusza on następujące standardy:

  • prywatność i godność pracownika – miejsca w których nie powinny występować kamery to między innymi pomieszczenia socjalne oraz sanitarne, szatnie, stołówki, a nawet palarnie,
  • główną zasadę związków zawodowych, czyli wolność i niezależność.

Oznacza to, że pracodawca nie może wykorzystywać danych z nagrań np. w celu kontroli czasu i jakości pracy pracownika, ponadto również w intencji pozyskiwania informacji na temat częstotliwości i czasu przerw, z których korzystają pracownicy.

Obowiązki pracodawcy – dokumentacja dotycząca monitoringu wizyjnego

Każdy pracodawca, w którego zakładzie zamontowany jest monitoring, zobowiązany jest wówczas do prowadzenia specjalnej dokumentacji, opisującej określone aspekty, między innymi cel, sposób oraz zakres stosowania monitoringu. Drugim zaś obowiązkiem pracodawcy jest wcześniejsze poinformowanie pracowników o wprowadzeniu nagrywania, gdzie okres przekazania takiej wiadomości musi być poparty dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Gdzie znaleźć odpowiednią ofertę? – monitoring wizyjny Kraków

W celu wyszukania odpowiedniej oferty warto szukać firm, które nie tylko zapewnią sprzęt, lecz również zaoferują montaż jak np. https://sold.com.pl/systemy/monitoring-wizyjny/. Takie rozwiązanie może okazać się nie tylko gwarancją satysfakcji, ale i również solidnym elementem bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *