Czy choroby serca mogą być dziedziczne

Podłoże genetyczne niewątpliwie ma wpływ na wiele chorób, na jakie zapadamy. Nie bez przyczyny lekarz podczas wywiadu medycznego zadaje pytanie, czy gdzieś w rodzinie były podobne schorzenia. Nawet jeśli tak jest, nie oznacza to, że na pewno spotka nas identyczny los. Odpowiednia profilaktyka, zdrowe odżywianie, aktywność ruchowa oraz częste badania mogą sprawić, że nawet jeśli jesteśmy obciążeni genetycznie jakąś chorobą, można się jej ustrzec.

Które z chorób serca bywają dziedziczne

Choroby genetyczne serca mogą być spowodowane warunkami jednogenowymi, wielogenowymi lub też związane są z nieprawidłowością pewnych chromosomów. Wielogenowe schorzenia układu sercowego to między innymi:

  • choroby wieńcowe
  • nadciśnienie tętnicze
  • hiperlipidemia
  • niewydolność serca
  • miażdżyca

Choroby dziedziczne cechują się nieprawidłową budową przegród serca, niedomykalnością lub zwężeniem zastawek, przerostem serca. Nie można stwierdzić, w którym momencie życia osoba, u której występuje podłoże genetyczne chorób serca na nie zapadnie i czy dane schorzenie w ogóle się ujawni. Profilaktyczne, regularne badanie EKG pomoże monitorować stan serca i pozwoli zacząć działać, zanim choroba się uaktywni na dobre. Urządzenie Kardia mobile, które warto mieć w domu, daje możliwość kontrolować, czy praca serca przebiega bez zaburzeń.

Gdzie szukać pomocy w przypadku obciążeń genetycznych ze strony układu sercowego

Odpowiednia wiedza na temat występowania chorób serca w rodzinie daje możliwość przede wszystkim mieć na uwadze, że jest się bardziej podatnym na pewne schorzenia. Choroby genetyczne serca rozpoznawane są przez kardiologa w momencie, kiedy pojawią się objawy. Niezwykle pomocne mogą okazać się specjalne ośrodki specjalizujące się w chorobach wrodzonych układu krążenia. Można również przed wystąpieniem symptomów zasięgnąć porady w poradni genetycznej. Badania genetyczne wykonywane są profilaktycznie w celu określenia indywidualnego programu postępowania zanim choroba się ujawni, jak również by szybciej i skuteczniej walczyć z nią, kiedy się pojawi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *