Jak wygląda kalibracja alkomatu

Każdy posiadasz alkomatu, niezależnie od jego modelu, musi oddawać swoje urządzenie do kalibracji. Proces ten jest gwarancją uzyskiwania prawidłowych i wiarygodnych wyników. Częstotliwość kalibracji zależy od wielu czynników, najczęściej wykonuje się ją co 6 miesięcy. Na czym jednak polega sam proces kalibracji?

Na czym polega kalibracja alkomatu

Każdy alkomat zawiera sensor, który pozwala na określenie ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest to jednak bardzo czuła część urządzenia, przez co ulega ona z czasem deregulacji. Kalibracja to nic innego jak ponowne dostrojenie wewnętrznego oprogramowania z sensorem tak, aby wskazywał poprawne wyniki. Proces polega na przetestowaniu alkomatu w warunkach laboratoryjnych. Urządzeniu podaje się próbkę powietrza o odpowiednio zadanych parametrach. To umożliwia ponowne ustawienie właściwych wartości dla zadanych próbek alkoholu, dzięki czemu alkomat znów działa bez zarzutu.

Jak często wykonywać kalibrację

Kalibracja alkomatu powinna być wykonywana regularnie. Jak często? To zależy w dużej mierze od samego modelu urządzenia, dlatego warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Poza tym liczą się takie czynniki jak intensywność wykorzystywania urządzenia, ilość przeprowadzonych prób, sposób użytkowania czy przechowywania alkomatu. Warto mieć na uwadze, że tanie modele będą wymagać częstszej kalibracji, lepiej więc zainwestować w urządzenie lepszej jakości. Więcej informacji znajduje się na serwisie: https://www.kalibrujemy.pl/blog/6-co-to-jest-kalibracja-alkomatu-

Gdzie wykonywać kalibrację

Kalibracja musi być zawsze przeprowadzona przez specjalistów w warunkach laboratoryjnych. Są dwie opcje. Można poszukać w swojej okolicy zaufanego serwisu, który zajmuje się kalibracją. Drugi wariant to przesłanie urządzenia pocztą do serwisu – wówczas miejsce zamieszkania nie ma znaczenia. Tego typu usługę oferuje sklep Kalibrujemy.pl. To firma, która posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie alkotestów. Zajmuje się ich serwisem i sprzedażą tych. Oddając w ich ręce alkomat można liczyć na profesjonalną obsługę. Nowoczesne laboratorium firmy znajduje się w Gdańsku.

Alkomat to urządzenie, które znacząco zwiększa bezpieczeństwo nasze i innych na drodze. Jest niewielkie, poręczne i łatwe do obsługi. Jedyną niedogodnością jest to, że alkomat trzeba regularnie oddawać do serwisu w celu sprawdzenia poprawności jego działania. Na ogół odbywa się to jednak co parę miesięcy, nie powinno więc stanowić większego problemu. Sensory w urządzeniach są bardzo czułe i z czasem będą ulegać deregulacji – to normalny proces, dotyczy nawet drogich modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *