Lokal przeznaczony na biuro – kupić czy wynająć

Zakładając własną firmę, oprócz szeregu różnych dokumentów, które trzeba wypełnić, przeprowadzeniu rekrutacji na rzetelnych i odpowiedzialnych pracowników, trzeba również mieć lokal, przeznaczony na biura. Potencjalni przedsiębiorcy, planując działalność gospodarczą stają przed dylematem, czy lepiej jest taki lokal kupić, czy też wynająć? W zależności od rodzaju wykonywanych usług, niezbędne jest odpowiednie przystosowanie go lub znalezienie na wynajem takiego, które spełniałoby wszelkie wymogi. Jak więc się do tego zabrać?

Wyższość kupna lokalu nad wynajmem

Przede wszystkim należy pamiętać, że właściciel ma większe prawa do lokalu, niż wynajmujący. Zakładając własną firmę, budując markę i chcąc pozyskiwać jak najwięcej klientów, korzystniej jest, gdy firma znajduje się w jednym miejscu przez wiele lat. Budzi to zaufanie i zawsze łatwiej jest trafić pod znajomy adres, niż poszukiwać danego usługodawcy. Wynajmując lokal nie ma pewności, jak długo będzie możliwość korzystania z niego. Zaletą jest również to, że wartość zakupionej nieruchomości pod biuro można wliczyć w koszty prowadzonej działalności, co pozwala na redukcję podatku dochodowego. Wynajmując nieruchomość, przeznaczoną na działalność gospodarczą trzeba liczyć się z również z podwyżką czynszu. To właściciel decyduje, za ile chce wynająć pomieszczenie i nie chcąc przenosić firmy, trzeba na jego warunki przystać.

Jak znaleźć idealną lokalizację na działalność gospodarczą

Kluczowe jest przeprowadzenie analizy, gdzie firma przyniesie największe obroty i jakie jest zapotrzebowanie na nasze usługi. Bez sensu jest bowiem otwieranie kolejnego salonu fryzjerskiego na ulicy, gdzie stoją już dwa inne. Wybierając odpowiednią lokalizację, należy zwrócić więc uwagę na:

  • rodzaj branży prowadzonej działalności
  • przeznaczenie lokalu
  • wymogi prawne, jakie musi spełniać dany lokal
  • odległość od konkurencji

Wygodne wyszukiwanie ogłoszeń kupna lokalu użytkowego zapewnia portal ogłoszeniowy https://kazo.pl, gdzie po zaznaczeniu opcji wyszukiwania lokali i biur, mamy możliwość odnaleźć interesującą nas nieruchomość, jak również obliczyć ratę kredytu, jeśli nie planujemy kupować lokalu za gotówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *